OOPSLA '04

Program
Technical Program
  Invited Speakers
  Technical Papers
  Onward!
  Panels
  Practitioner Reports
  Tutorials
Workshops
DesignFest
Educators' Symposium
Demonstrations
Posters
Doctoral Symposium
Exhibits
Student Research Comp.
FlashBoF
 
Turing Lecture
 
Social Events
 
Week at a Glance
 
Final Program (1.5M .pdf)

Find in Program
 

Page
Printer-friendly
Show details

Basket
view, help
Object-Oriented Programming, Systems, Languages and Applications
Home    Program    Housing & Transportation    Registration    Submissions    Wiki    Maps
 
  > Daily

Sunday

3 Java Generics
Angelika Langer

Sunday, 8:30, half day, Meeting Room 14

GP1 Adaptive Object-Model Architecture: Dynamically Adapting to Changing Requirements
Joe Yoder

Sunday, 8:30, half day, Pan Pacific. Gov Gen Suite D

6 Guided Inspection of UML Models
John McGregor

Sunday, 8:30, half day, Meeting Room 16

GP1 Adaptive Object-Model Architecture: Dynamically Adapting to Changing Requirements
Joseph Yoder

Sunday, 8:30, half day, Governor General Suite D

4 Distributed .NET
Michael Stal

Sunday, 8:30, half day, Meeting Room 10

8 C++ Templates—From Containers to Expression Templates
Nicolai Josuttis

Sunday, 8:30, half day, Meeting Room 13

Third "Killer Examples" for Design Patterns and Objects First Workshop
Carl Alphonce, Stephen Wong, Dung "Zung" Nguyen, Phil Ventura

Sunday, 8:30, half day, Governor General Suite A

2 Scrum and Agile Project Management
Dan Rawsthorne

Sunday, 8:30, half day, Meeting Room 3

7 Large-Scale Software Architecture: A Practical Guide Using UML
Jeff Garland, Richard Anthony

Sunday, 8:30, half day, Meeting Room 8

1 Model-Driven Software Development: Introduction & Best Practices
Markus Voelter, Jorn Bettin

Sunday, 8:30, half day, Meeting Room 2

5 Usage-Centered Design in Agile Development
Jeff Patton

Sunday, 8:30, half day, Meeting Room 9

9 Essential Object-Oriented Analysis and Design
Jill Aden, Joseph Brennan

Sunday, 8:30, half day, Meeting Room 17

Extreme Construction
Joseph Bergin, Fred Grossman

Sunday, 8:30, full day, Pavilion B

The Customer Role in Agile Projects
Jens Coldewey, Mary Poppendieck, Klaus Marquardt

Sunday, 8:30, full day, Governor General Suite B

18 Beyond the Gang of Four
Kevlin Henney

Sunday, 8:30, full day, Meeting Room 12

Third International Workshop on Agent-Oriented Methodologies
Paolo Bresciani, John Debenham, Paolo Giorgini, Cesar Gonzalez-Perez, Brian Henderson-Sellers, Graham Low

Sunday, 8:30, full day, Gazebo I

The 4th OOPSLA Workshop on Domain-Specific Modeling
Juha-Pekka Tolvanen, Jonathan Sprinkle, Matti Rossi

Sunday, 8:30, full day, Governor General Suite C

GPCE: Software Transformation Systems Workshop
Magne Haveraaen, Jim Cordy, Jan Heering, Ganesh Sittampalam

Sunday, 8:30, full day, Meeting Room 15

Eclipse Technology eXchange (ETX)
Michael Burke, Bjorn Freeman-Benson, Margaret Storey

Sunday, 8:30, full day, Pavilion A

OOPSLA/GPCE: Managing Variabilities Consistently in Design and Code
Christa Schwanninger, Danilo Beuche, Krzysztof Czarnecki, Mira Mezini, Markus Voelter

Sunday, 8:30, full day, Boardroom

Legacy Transformation: Capturing Business Knowledge from Legacy Systems
Jean B?zivin, Sergio de Cesare, Grant Holland, Mark Lycett, Chris Partridge

Sunday, 8:30, full day, Gazebo II

GPCE: 6th GPCE Young Researchers Workshop 2004
Karine Arnout, R. Dechow, Andreas Pleuss, Matthew J. Rutherford, Denis Shestakov, Daniel von Dincklage

Sunday, 8:30, full day, Meeting Room 6

20 Extreme Programming for the Enterprise
Joshua Kerievsky, Ken Scott-Hlebek

Sunday, 8:30, full day, Meeting Room 7

Designfest® - XPFest
Rob van den Berg

Sunday, 8:30, full day, Meeting Room 1

Patterns for Retrospectives
Linda Rising, Mary Lynn Manns

Sunday, 8:30, full day, Meeting Room 5

19 Bots & Pieces: A Hands-On Investigation of Generative Pattern Languages using Mindstorm Robots
Alan O'Callaghan, Maria Kavanagh

Sunday, 8:30, full day, Metropolis

Best Practices and Methodologies in Service-oriented Architectures: Paving the Way to Web-services Success
Amir Zeid, Ali Arsanjani, Brian Henderson-Sellers, Kerrie Holley

Sunday, 8:30, full day, Meeting Room 4

Ontologies as Software Engineering Artifacts
Joerg Pechau, Petra Becker-Pechau, Ralf Klischewski, Martin Lippert

Sunday, 8:30, full day, Pavilion C

GP2 Multi-Stage Programming in MetaOCaml
Walid Taha, Cristiano Calcagno

Sunday, 13:30, half day, Meeting Room 17

13 Designing with Patterns
John Vlissides

Sunday, 13:30, half day, Meeting Room 8

Gumption Traps: Debugging Team Motivation
Ivan Moore, Rachel Davies

Sunday, 13:30, half day, Governor General Suite A

11 Dungeons and Patterns!
Steve Metsker, William Wake

Sunday, 13:30, half day, Meeting Room 3

16 Patterns for Effective Management of Resources in Software Systems
Prashant Jain, Michael Kircher

Sunday, 13:30, half day, eeting Room 16

Designfest®
Rob van den Berg

Sunday, 13:30, half day, Meeting Room 1

GP3 Generative Software Development
Krzysztof Czarnecki, Jack Greenfield

Sunday, 13:30, half day, Pan Pacific. Gov Gen Suite D

14 Enterprise Aspect-Oriented Programming with AspectJ
Ron Bodkin, Nicholas Lesiecki

Sunday, 13:30, half day, Governor General Suite D

17 Patterns for Writing Effective Use Cases
Steve Adolph, Paul Bramble

Sunday, 13:30, half day, Meeting Room 13

12 Java Reflection
Ira Forman, Nate Forman

Sunday, 13:30, half day, Meeting Room 9

10 Skills for the Agile Designer
Rebecca Wirfs-Brock

Sunday, 13:30, half day, Meeting Room 2

GP3 Generative Software Development
Krzysztof Czarnecki, Jack Greenfield

Sunday, 13:30, half day, Meeting Room 10

GP2 Multi-Stage Programming in MetaOCaml
Walid Taha, Cristiano Calcagno

Sunday, 13:30, half day, Conf. Ctr. Meeting Room 10

eclipse Technology eXchange (eTX) Reception

Sunday, 17:30, 2 hours, Ballroom C